TP-Link M5360 3G Wi-Fi HSPA+ 21.6 Mbps 5200mAh

Yeni oyuncağım ile sizleri tanıştırmak istiyorum. Malum artık her işimiz internet ile… Lakin internet altyapımız henüz gelişmiş durumda değil. Yeni bir iş kurduğunuzda ya da farklı bir yere taşındığınızda internet bağlantınızın aktifleştirilmesi, karın ağrısına dönüşebiliyor.

Geçenlerde tam da böyle bir durum ile karşı karşıya kaldım. Acil olarak internet bağlantısı gerekiyordu fakat Türk Telekom bir türlü bağlayamıyordu. 2014 yılında utanmadan “elimizde telefon direği yok, beklemelisiniz” gibi bahaneler ile bizleri oyalıyordu. Bildiğiniz tahta direklerden bahsediyorlardı. :)

Neler yapabiliriz derken, telefonlarımız üzerinden 3G bağlantısını kullanmaya karar verdik. Bağlantı hızı güzeldi fakat, susmak bilmeyen telefonlarımız yüzünden sürekli kesintiye uğruyordu. Harici bir modem ile devam etmeye karar verdik. Ofiste birden fazla bilgisayar olduğu için Vodem, VINN gibi seçenekler bize uygun değildi. Taşınabilir ağ geçidine ihtiyacımız vardı.

Henüz emekleme aşamasında olan taşınabilir ağ geçitlerinden verim alamayacağımız aşikardı. 3-5 saat pil ömürleri yüzünden, bizlere kolaylık sağlamaktan öte, ayrıca bir sorun haline geleceklerdi. Cep telefonu operatörlerinin dayattıkları seçenekleri bir kenara bırakıp, piyasada daha güzel bir ürün var mı diye araştırmaya başladım.

TP-Link’in M5360 modeli gözüme çarptı. Hemen sipariş edip, denemek için sabırsızlanmaya başladım. Ürün iki gün sonra elimdeydi. Beni bu kadar heyecanlandırmasının sebebi, alternatiflerine nazaran inanılmaz özellikler taşıyor olmasıydı.

TP-Link-Kapak

Cihaz genel olarak bir adet usb girişi, bir adet sd-kart girişi ve bir adet de sim kart girişine sahip. Ufak OLED ekranı sayesinde, anlık olarak her türlü bilgili bizler ile paylaşmakta. O an kaç kişi bağlı, upload ve download miktarları, gelen sms adedi vb…

Boyutları biraz büyük olmasına karşın (yüksek kapasiteli batarya mevcut) ele avuca kolaylıkla sığabiliyor. Tasarımı gayet şık. Rahatlıkla taşınabilir ve her yere götürülebilir. En büyük eksikliği ise, beraberinde bir taşıma çantası ya da kılıfı olmaması. Böyle güzel bir cihazın taşıma sırasında çizilmesi ve / veya hasar görmesi hoş olmaz.

Bu cihaza sadece taşınabilir ağ geçidi demek haksızlık olur. Barındırdığı 5200mAh batarya ile tam bir enerji deposu. Dilerseniz, günlerce açık bırakabilir, dilerseniz de bünyesindeki enerjiden faydalanabilir, diğer cihazlarınızı şarj edebilirsiniz. Bu yönünü özellikle çok sevdim ben.

TP-Link-Batarya

Tam kapasite ve en hızlı bağlantı ile 16-17 saat çalışma imkanı sunarken, daha makul hızlarda ve normal bir çalışma temposu ile (ki ben bu şekilde kullanıyorum) en az 48 saat çalışma olanağı sağlıyor. Bu yüzden de tam bir esneklik sağlıyor, çalışmalarınız bölünmüyor.

802.11n desteği sayesinde, kendine bağlı kullanıcılar arasında 300Mbit/s aktarım hızına çıkabiliyorsunuz. HSPA+ protokolü sayesinde 21.6Mbit/s download ve 5.76Mbit/s upload hızları ile göz dolduruyor. Evimdeki ADSL bağlantısından daha hızlı. ;)

MicroSD desteği sayesinde, flashdisk gibi kullanabiliyorsunuz. Yalnız bu cihazda gördüğüm ikinci en büyük eksiklik tam da bu özelliği. Ben olsam, ağ üzerinde dosya sunucusu gibi çalışmasını sağlar, usb kablosu bağlamadan da dosyalara erişim sunardım. O zaman tadından yenmezdi işte.

TP-Link-Panel

Yönetim paneli ise, alışık olduğunuz adsl modemlerin panellerine çok benzemekte. Gayet şık tasarlanmış, sade ve kullanışlı. Her türlü telefon operatörü ile çalışabilmesi için tüm ayarları serbest bırakılmış. Vodem ya da VINN gibi ürünlerin aksine, dilediğiniz zaman sim kartınızı değiştirip, çalışmalarınıza diğer operatörlerde de sorunsuz olarak devam edebilirsiniz.

Özetle bu ürünü çok sevdim ve herkese tavsiye ederim…

Facebooktwitter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.