Telegram

Son zamanların gözde iletişim aracı Telegram’dan bahsetmek istiyorum biraz.

Akıllı telefonu olan hemen herkes Whatsapp kullanmıştır mutlaka. Ben de uzunca bir süre kullandım. Sms’i ve Mms’i tarih eden Whatsapp kullanıcı dostu arayüzü, hızlı çalışması ve iletişimi kolaylaştırması açısından herkesin gönlünde kısa sürede taht kurmuştu.

TelegramAndroid kullanıcıları için ilk yıl ücretsiz olarak hizmet verirdi. Diğer yıllarda ise 2 TL – 3 TL gibi bir bedel karşılığı bir yıl daha hizmet alabiliyorduk. Bu hizmet bedelini, belki de daha fazlasını hak ediyordu fazlasıyla… Bir çok eksiği olmasına rağmen, hayatımızı öyle kolaylaştırmıştı ki, kimse ne ücretli olmasına bakıyordu, ne de eksiklerine… Gül gibi geçinip gidiyorduk.

Ve gün geldi, Whatsapp’ın yapımcıları yola çıkma nedenlerini bir anda unutup, kapitalizme yenik düştüler. 19 Milyar Dolar gibi bir rakama, Facebook’a satılıverdi. Peki Whatsapp gerçekten bu kadar para eder miydi? Satıldığı zaman 200 milyon civarı kullanıcısı vardı Whatsappın. Yıllık hizmet bedeli olarak 5 TL almış olsalardı kullanıcı başına, hep topu 1 Milyar Dolar ederdi. Bunu da uzun vadeli düşünürsek, 10 yılda 10 ~ 15 milyar dolar…

Nereden bakarsanız bakın, değerinin çok üzerinde bir fiyata satıldı Whatsapp. Kopseptini değiştirmeyeceğini ve Whatsapp’ı Facebook ile entegre etmeyeceğini söyleyen Facebook, neden bu kadar yüksek bir maliyetin altına girdi? Kim bilir, belki de ülkeler ile yaptığı anlaşmalardan elde edeceği gelirlerde gözü vardır.

Whatsapp’ı telefonumdan silmeme neden olan şey de tam olarak buydu. Facebook’un “Kaz gelecek yerden, tavuk esirgemem.” mantığı ve mazisinin ispiyonculuk ile dolu olması. (Bkz: GeziParkı olaylarında açılan davaların hemen hepsi Facebook verilerine dayanarak açılmıştı.) Aklı başında hiç bir kurum, zarar edeceği bir işe girmez!

Whatsapp’ı sildik, peki şimdi ne kullanacağız? Bir kaç program inceledikten sonra, henüz emekleme aşamasında olan Telegram’a bir şans vermeye karar verdim. Normalde huyum değildir, henüz oturmamış sistemlere bodoslama dalmak. Ama Telegram, felsefesi ve teknolojisi ile, aklımı çelmeyi başardı. İyi ki de çelmiş…

İlk olarak, dinlemenin moda olduğu ülkemizde, Telegram’ı seçmemin nedeni, mesajları kırılması zor bir şekilde şifreleyerek göndermesi idi. Whatsapp’tan ayıran en büyük özelliği bu bence. Sadece Telegram değil, aynı zamanda internet bağlantımı sağlayan kurum bile, mesajlarımın içeriğine ulaşamamakta.

“Private Chat” özelliği, mesajların içeriğini korumanın yanında, taraflardan birinin sohbet kayıtlarını silmek istediğinde, bu kayıtların tüm aygıtlardan otomatik olarak silinmesini sağlamakta. Yani mesajı gönderdiğiniz cihaza ulaşımınız olmasa dahi, kendi cihazınızdan sohbeti sonlandırdığınızda, diğer tüm cihazlardan da sohbet kayıtları kaldırılmakta.

İkinci olarak, açık kaynak kodlu olması beni cezbeden özelliklerden biriydi. Sunucu tarafı hariç (yakın zamanda o da açık kaynak olacak) diğer tüm uygulamaların kaynak kodlarına erişmek mümkün. Bu da cihazımızdaki bilgiler iznimiz olmadan başka yerlere gönderiliyor mu sorusunu ortadan kaldırıyor.

Telegram’ın mimari yapısı da çok hoş gerçekten. Tüm dünyada konuşlanmış dağıtık bir yapısı var. Yüzlerce sunucu, tek bir merkeze bağlı olmadan dağıtık bir şekilde çalışmakta. Bu özelliği de Telegram’ın hızlı ve güvenilir olmasına büyük katkı sağlıyor.

Ücretsiz olması ve ücretsiz kalacak olmasının yanı sıra asla reklam göstermeyeceklerini söylemeleri, gelirlerini bağışlardan ve vakıflardan sağlıyor oluşları, bu tezlerini doğrular nitelikte.

Yazılımcılar için sundukları apiler sayesinde de, beğenmediğimiz noktada, kendi uygulamalarımızı geliştirmemizi ve fazlasıyla esnek ve özgür olmamızı sağlıyor.

Her şeyden önemlisi, bir çok platform üzerinden çalışabilmesi bence son noktayı koyuyor. Bir yandan işlerimi yaparken, diğer yandan bilgisayarım üzerinden iletişimime devam edebilmenin keyfi bambaşka. Yakın zamanda, Skype, GTalk vb. uygulamaların papucunu dama atabilir.

Sizlere de Telegram kullanmanızı tavsiye ederim.

iOS kullananlar için indirme linki: https://telegram.org/dl/ios

Android kullananlar için indirme linki: https://telegram.org/dl/android

Windows kullananlar için indirme linki: https://www.tdesktop.com/

Mac OSX kullananlar için indirme linki: https://itunes.apple.com/us/app/messenger-for-telegram/id747648890?mt=12

Facebooktwitter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.