Centos 6 – Yerel Zamanı Ayarlama

Sanal sunucuların yaygınlaşması ile birlikte, hazır sistem kurulumları moda oldu. Sıfırdan sistem kurulumu yapmak yerine, bir çok uygulamanın önceden kurulmuş hali ile, dakikalar içerisinde hazırlanan sistemler ile çalışırken hemen herkes, sistem saatinin hatalı olduğunu fark etmiştir. Aslında hatalı demek tam doğru olmayacaktır.

Bu yazıda anlatılanları denemek için: Hemen buradan bir hesap açarbilir, 55 saniyede bulut sunucunuzun kurulumunu tamamlar ve 2 ay boyunca ücretsiz kullanırsınız…

Sistem görüntüsünü kim hazırlamışsa, elbette kendi zaman dilimine göre ayarlamıştır. Normal bir kurulum sırasında bulunduğumuz zaman dilimi, sistem saati vb.. değerler aslında sorulmakta. Lakin kurulum önceden başkaları tarafından yapıldığı için, bu ekranları görme şansımız yok.

Centos işletim sisteminde bu ayarı yapmanın türlü yolları mevcut. En kestirme şekilde bu ayarı nasıl yapabileceğinizi size göstermek istiyorum. Bunun için konsol ekranını kullanacağız.

Sisteme yetkili kullanıcı ile (root) oturum açtıktan sonra şu komutu kullanmamız yeterli olacaktır:

# cp -p /usr/share/zoneinfo/Europe/London /etc/localtime
cp: overwrite '/etc/localtime'? y
#

Bu örneğimizde sistem zaman dilimini Europe/London olarak ayarladık. Eğer Türkiye zaman dilimini seçmek isteseydik komutumuz şu şekilde olmalıydı:

# cp -p /usr/share/zoneinfo/Europe/Istanbul /etc/localtime
cp: overwrite '/etc/localtime'? y
#

Tek bir dosya değişikliği ile, zaman dilimini ayarlamak mümkün. Hepsi bu. ;)

Siz de kendinizi geliştirmek ve/veya bulut sunucuların avantajlarından faydalanmak isterseniz: hemen buradan bir hesap açabilir, 55 saniyede yeni sunucunuzun keyfini, 2 ay ücretsiz deneyerek, sürebilirsiniz…

İyi çalışmalar.

Facebooktwitter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.