Centos 6 – Takas Dosyası Oluşturma

Günümüzde kullanılan sistemler hatırı sayılır miktarda sistem belleği ile gelmekte. Bu durumda pek bir sıkıntı yaşamayız. Peki ya sanal sunucularda durum nedir? En düşük kurulumda, bu miktar 512KB’a kadar düşmekte. 512KB bellek ile ne yapılabilir diye düşünmeyin sakın. Doğası gereği zaten linux sistemler (özellikle sunucu olarak kullanılacaklarsa) fazla bellek tüketmeyeceklerdir. Fakat anlık olarak belleğimiz tükenebilir.

Bu yazıda anlatılanları denemek için: Hemen buradan bir hesap açarbilir, 55 saniyede bulut sunucunuzun kurulumunu tamamlar ve 2 ay boyunca ücretsiz kullanırsınız…

Bu gibi durumlarda imdadımıza Takas Alanı / Takas Dosyası yetişir. Bu alan sabit diskimizde ayrı bir bölüm (Takas Alanı – Swap Partition) olabileceği gibi, sistem üzerinde bir dosya (Takas Dosyası – Swap File) da olabilir. Sanal / bulut sunucularda disk üzerinde ayrı bir bölüm oluşturma şansımız yok denecek kadar azdır. O yüzden örneğimizde takas dosyası kullanacağız.

Peki takas dosyası sihirli bir değnek midir? Çok mu gereklidir? Olursa tüm dertlerimiz biter mi?

Bu sorunun cevabını aslında sizin vermeniz gerekir. Kullanacağınız sistemi hazırlarken, ihtiyaçlarınızı gözden geçirmişsinizdir elbet. Örneğin bir e-posta sunucusu kurulumu yapıyorsanız; e-posta trafiği bir yana dursun, gelen giden tüm e-postaları virüs taramasından geçirmek, spam olanları ayıklamak gibi alt işlemler için bile fazlasıyla sistem kaynağı gerekecektir. Böyle bir kurulum için de, 512KB bellek yeterli olur derseniz, zaten o iş baştan yanlış demektir.

Kullanacağınız sisteme uygun bir bellek miktarı belirlediniz. Yine de takas dosyası kullanmak gerekir mi? Eğer bellek miktarınız 8GB altında ise takas dosyası kullanmanızda fayda vardır. Çünkü normal seyrinde yeterli olacağını düşündüğünüz bellek miktarı, anlık olarak veya normal olmayan durumlarda yeterli gelmeyebilir. Sisteminizin bellek dolduğu için çökmesi hoş olmayacaktır.

Peki takas dosyasının boyutu ne olmalı? 512KB sistem belleğim var. Yanına 15,5GB takas dosyası eklesem, Toplam 16GB sistem belleğim olur mu? Hayır. SSD kullanıyor olsanız bile, hiçbir şey gerçek sistem belleğinin yerini tutmaz hızına yetişemez. Kaldı ki, sistem belleği ile takas dosyası arasında git-geller ile fazlasıyla zaman kaybedersiniz.

O zaman takas dosyasının boyutunu nasıl belirlemek gerekir? Daha önce dediğimiz gibi, sistem belleğiniz 8GB’ın altında ise takas dosyası kullanmalısınız. 2GB’a kadar olan bellek miktarı için: bellek miktarınızın 2 katı kadar bir takas dosyası; 4GB ve üzeri bellek miktarları içinse, sabit 4GB takas dosyası kullanmanız önerilir. Daha fazlasının gereksiz olacağı açıktır ve çok büyük boyutlarda takas dosyası kullanımı sistemi yormaktan başka bir işe yaramaz.

Özetlemek gerekirse, 1GB sistem belleği için 2GB takas dosyası; 3GB sistem belleği için 4GB takas dosyası yeterli olacaktır.

Öncelikle sistemimizde kullanılan herhangi bir takas alanı / takas dosyası var mı görelim. Bunun için yetkili kullanıcı ile:

# swapon -s

yazıyoruz. Herhangi bir çıktı almaz isek, sistemimizde mevcut bir takas alanı / takas dosyası yok demektir. Takas dosyamızı yaratmaya geçebiliriz. Şahsen ben takas dosyasını ayrı bir klasör altında tutmayı tercih ediyorum. Böylelikle ayak altında durmuyor. ;)

# mkdir /swap

Artık swap klasörü içerisine swap dosyamızı oluşturabiliriz. Sistem belleğimizin 1GB olduğunu varsayıyorum ve 2GBlık bir swap dosyası oluşturuyorum:

# dd if=/dev/zero of=/swap/swapfile bs=1024 count=2048k

dd komutu ile, 1024 bytelık bloklardan oluşan 2048KB = 2GB’lık bir dosya oluşturuyoruz. Bu dosya rastgele veriler ile doldurulur ve henüz swap dosyası olarak kullanılmaya hazır değildir.

# mkswap /swap/swapfile

Bu komuttan sonra oluşturduğumuz dosya swap dosyasına dönüştürülür ve şuna benzer bir çıktı üretir:

Setting up swapspace version 1, size = 2097152 kB

Şimdi takas dosyamızı kullanıma alalım:

# swapon /swap/swapfile

Artık takas dosyamız kullanımda. Sistemimiz kapanana kadar takas dosyamız aktif olacaktır. Bu durumu kalıcı yapmak için, yani her açılışta otomatik olarak swap dosyamızın aktifleştirilmesi için fstab dosyasına bir girdi oluşturmalıyız.

Bunun için de, herhangi bir editör ile örneğin “nano” /etc/fstab dosyasını açıyoruz.

# nano /etc/fstab

Dosyanın en sonuna şu satırı ekliyoruz:

/swap/swapfile  swap  swap  defaults  0 0

Kaydedip çıkıyoruz. Artık sistemimiz her açılışta, swap dosyasını etkinleştirecek. Son olarak swap dosyamızın meraklı eller tarafından mıncıklanmasını önlemek amacıyla, yetkilendirmesini de yeniden düzenledik mi tamamdır…

# chown root:root /swap/swapfile 
# chmod 0600 /swap/swapfile

Hepsi bu. Takas dosyamızın ne kadarının kullanıldığını görmek istersek, free komutunu kullanabiliriz.

# free
       total    used    free   shared  buffers   cached
Mem:    1020584   927800   92784     0   10872   130524
-/+ buffers/cache:   786404   234180
Swap:   2097144   63176  2033968

Muhtemelen yukarıdaki gibi bir çıktı ile karşılaşacaksınız. Gördüğünüz gibi 60KB ~ 70KB’lık bir bölümü ancak kullanılmış.

İyi çalışmalar…

Siz de kendinizi geliştirmek ve/veya bulut sunucuların avantajlarından faydalanmak isterseniz: hemen buradan bir hesap açabilir, 55 saniyede yeni sunucunuzun keyfini, 2 ay ücretsiz deneyerek, sürebilirsiniz…

Facebooktwitter

Comments

 1. Bu sayfadaki bilgilerden çok faydalandım.
  Katkılarınızdan ve paylaşımınızdan dolayı çok teşşekkür ederim

 2. Yeni panel kuracağım, paneli kurmadan önce swap olanı oluşturmak istiyorum. Yazınıza bakarak işlemlerimi yapmaya başlıyorum. Umarım bir sorun çıkmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.